معرفی انواع ولو شیرآلات بال، گیت، گلوب، پلاگ، باترفلای و کاربردهای آن در صنایع مختلف پترو پردا | kasrasaran

پینچ ولو (Pinch valve) یک نوع شیر بوده که برای کنترل جریان سیال در لوله ها و تجهیزات مختلف استفاده می شود. این شیر دارای دوتیغه بوده و با چرخش آن ها، جریان سیال را ایجاد، مسدود یا کنترل می کند. پینچ ولوها با توجه به مواد سازنده آن ها برای کاربردهای مختلفی مانند کنترل جریان آب، گاز، شیمیایی و غیره استفاده می شود. همچنین این شیر برای جلوگیری از جریان سیال در هنگام توقف خطوط لوله و نگهداری آن ها نیز کاربرد دارد. منیفولد ولو به سه نوع اصلی دو راهه، سه راهه و پنج راهه تقسیم می‌شوند. باز و بسته کردن مسیر شیرهای مختلف در این ولوها، امکان بررسی عملکرد سیستم و کالیبراسیون ابزار دقیق را فراهم می‌کند.

  • این ولوها از اغلب جنس برنز و در برخی موارد از جنس آهن و فولاد هستند.
  • گسکت‌های مورد استفاده در این شیرها از نوع فلزی، غیر فلزی یا ترکیبی از این دو هستند.
  • امکانات مدیریتی و تنظیمات پینچ ولو نقش مهمی در سیستم های تصویری دارد.
  • پینچ ولو در شبکه های آبیاری به عنوان یکی از قطعاتی که به مدت طولانی در توزیع آب به کار گرفته می‌شود ، شناخته می‌شود.
  • این نوع ولوها برای بستن جریان در سیستم‌های متفاوتی مانند مراکز تصفیه، صنعت شیمیایی و داروسازی، حفاری، صنعت غذایی و پزشکی استفاده می‌شوند.

با تغییر فشار دهی بلبرینگ، جریان مایع به کلاپس منتقل می‌شود و از آنجا به کلاپس تحویل داده می‌شود. تفاوت عمده کلاپس با پینچ ولو، در نحوه استفاده از بلبرینگ و لوله فشرده است که در کلاپس بلبرینگ یا لوله، در بدنه شیر قرار دارد. در کاربردهای حرفه‌ای پینچ ولو، بایستی مطالعه و تحلیل ویژگی‌های مختلف آن انجام شود. با توجه به این اطلاعات، تصمیم‌گیری درباره بهترین استفاده از پینچ ولو در خطوط لوله شیمیایی انجام می‌شود.

انواع ولو سماوری

ساقه از میان محفظه آب بندی که روی سرپوش شیر قرار دارد، عبور می کند. در برخی از شیرهای کشویی از دسته ای متصل به ساقه برای بالا و پایین آوردن دریچه استفاده می شود. زمانی که شیر کاملا بسته می باشد، دریچه کاملا پایین آمده و جریان متوقف می گردد و
با محدود کردن جزیان سیال، دبی این مقاله را بخوانید کنترل می گردد. متداول‌ترین انواع valve برای انتقال سیالات گازی مطابق با جدول زیر هستند. طراحی این محصولات به گونه ای است که از فرسودگی غلاف جلوگیری نموده و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت می کند و ایمنی عملیات را به طور چشمگیری افزایش می دهد. در شرایط کار عادی، دریچه بسته باقی می ماند و اجازه نمی دهد بخار از طریق آن عبور کند.

برای دوام و اهمیت بالای پینچ ولو در صنعت شیمیایی، بایستی نحوه کارکرد آن در دسترس باشد. همانطور که اشاره شد، پینچ ولو درصنایع شیمیایی به دلیل قابلیت کنترل بالای جریان سیالات به کار می‌رود. در صورتی که جریان سیالات به طور دقیق کنترل نشود، می‌تواند دستگاه‌ها و تجهیزات را به خطر بیافکند و ضررهای مالی و اقتصادی جبران‌ناپذیری ایجاد کند. به همین دلیل، استفاده از پینچ ولو، به تنظیم کنترل دقیق جریان سیالات کمک می‌کند.

سلونوئید ولوهای مینیاتوری (کوچک) ASCO

این مدل شیر برای قطع و وصل و نگه داری جریان سیال در لوله انتخاب مناسبی است. با این وجود محدوده نگه داری سیال توسط این شیر بین ۱۰ تا ۹۵ درصد ظرفیت جریان است. برای مایعاتی با غلظت و ناخالصی بالا به دلیل تماس نداشتن قطعات فلزی و مکانیکی با سیال انتخاب مناسبی است. شیرهپینچ معمولاً برای شروع، تنظیم و توقف جریان محصول با استفاده از یک لوله یا آستین استفاده می شوند.

معرفی انواع ولو شیرآلات بال، گیت، گلوب، پلاگ، باترفلای و کاربردهای آن در صنایع مختلف پترو پردا | kasrasaran